• Z dniem 1 stycznia 2016 r. nastąpiła zmiana stanu prawnego w zakresie opłaty recyklingowej – opłata ta została zniesiona  na mocy ustawy z dnia 2 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 933):

    1. dla pojazdów, które zostały wprowadzone na teren kraju po dniu 1 stycznia 2016 r. nie ma obowiązku wnoszenia opłaty recyklingowej;
    2. dla pojazdów wprowadzonych na teren kraju do końca 2015 r. opłata recyklingowa nadal jest wymagana na zasadach obowiązujących do końca 2015 r. i dotyczy osób fizycznych i przedsiębiorców.

    Dla oceny, czy w odniesieniu do danego pojazdu jest czy nie jest wymagana opłata recyklingowa, kluczowe znaczenie ma dzień wprowadzenia pojazdu na teren kraju. Za dzień wprowadzenia pojazdu na teren kraju uważa się dzień dopuszczenia pojazdu do obrotu na terytorium kraju - w przypadku importu lub dzień wystawienia faktury albo przywozu pojazdu - w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia.

    Jeżeli z okoliczności wynika, że wprowadzenie na terytorium kraju mogło nastąpić w różnych terminach, za dzień wprowadzenia na terytorium kraju uważa się dzień najwcześniejszy. Ciężar udowodnienia, że wprowadzenie na terytorium kraju nie nastąpiło albo nastąpiło w innym dniu niż określony wyżej, spoczywa na wprowadzającym pojazd, natomiast rozstrzygnięcia w tym zakresie dokonuje organ rejestrujący pojazd (a nie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). 

Wiecej informacji na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw (treść ustawy)

  • ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (treść ustawy)

  • ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym  (treść ustawy)