I. ZBYCIE/NABYCIE POJAZDU, ZAREJESTROWANIE POJAZDU UŻYWANEGO SPROWADZONEGO Z UNII EUROPEJSKIEJ

Termin na zawiadomienie organu rejestrującego o zbyciu/nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz termin na zarejestrowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej został wydłużony do 180 dni od daty sprowadzenia pojazdu lub nabycia/zbycia pojazdu. Dotyczy to wyłącznie pojazdów, które zostały sprowadzone lub zbyte/nabyte nie później niż 30 przed dniem 31 marca 2020 r. (od 01.03.2020r. do 31.12.2020r.).

Termin na zawiadomienie organu rejestrującego o zbyciu/nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz termin na zarejestrowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej został wydłużony do 60 dni od daty sprowadzenia pojazdu lub zbycia/nabycia pojazdu. Dotyczy to wyłącznie pojazdów, które zostały sprowadzone lub zbyte/nabyte w okresie od dnia 01.07.2021r. do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Termin na zawiadomienie organu rejestrującego o zbyciu/nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz termin na zarejestrowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej dla pojazdów zbytych /nabytych lub sprowadzonych w okresie od 01.07.2023r. obowiązuje termin 30 dni od daty zbycia/nabycia pojazdu lub sprowadzenia pojazdu.

 Podstawa prawna:

Art. 31i ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U z 2020 r. poz. 374 z poźn. zm.) oraz art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 24 czerwca 2021r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021r., poz. 1192). Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2023, poz. 1118).

II. WAŻNOŚĆ DOKUMENTÓW

W przypadku gdy ważność:

1) prawa jazdy,

2) pozwolenia na kierowanie tramwajem,

3) zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,

4) świadectwa kierowcy,

5) legitymacji instruktora nauki jazdy,

6) legitymacji egzaminatora,

7) zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy),

8) uprawnień do kierowania pojazdami,

9) wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego

upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Podstawa prawna:

Art. 15 zzzw ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.)



III. CZASOWA REJESTRACJA POJAZDÓW

1. Czasowa rejestracja pojazdu dokonana na podstawie art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284 i 568), oraz wydane podczas tej rejestracji pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice rejestracyjne, zachowują ważność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jeżeli termin ważności czasowej rejestracji upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

2. Czasowa rejestracja pojazdu, o której mowa w ust. 1, zachowuje ważność w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jeżeli pojazd odpowiada warunkom określonym w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Podstawa prawna:

Art. 85 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku
z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695)





IV. TERMIN BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDÓW, KTÓRYCH WŁAŚCICIELEM/POSIADACZEM JEST OSOBA PODDANA KWARANTANNIE LUB LECZENIU Z POWODU COVID-19.

Badanie techniczne pojazdu, którego termin upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, którego właścicielem lub posiadaczem jest osoba przebywająca na obowiązkowej kwarantannie lub poddana leczeniu z powodu COVID-19 w tym okresie, zachowuje ważność przez okres 7 dni od dnia zakończenia leczenia lub zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny, jedynie w celu umożliwienia dojazdu na badanie techniczne.

Podstawa prawna:

Art. 15zzzx ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U z 2020 r. poz. 374 z poźn. zm).

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospoliej Polskiej został odwołany z dniem 1 lipca 2023r. na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023r. (Dz.U. z 2023, poz. 1118).